Działalność

Działalność

Mimo krótkiego istnienia Stowarzyszenie Osrodek Białowieża podjęlo się już organizacji kilku wydarzeń. W 2024 roku zorganizowaliśmy przed wszystkim

Białowieskie Konsultacje społeczno-kulturalne 7-9 czerwca 2024

Konsultacje stają się już powoli nową tradycją. Stowarzyszenie Ośrodek Białowieża zaprosiło do swojego ośrodka przedstawicieli organizacji cerkiewnych i działających na rzez mniejszości narodowych. Wzięły w nim również udział osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Cerkwi i swoich lokalnych społeczności. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób reprezentujących różne organizacje, nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych. W trakcie spotkania odbyły się 3 panele warsztatowe: o prawosławnych mobilnych aplikacjach, stworzonych w ramach działalności Stowarzyszenia OrthNet, opowiadał Piotr Baran, koncepcję rozwoju ośrodka przedstawił Artur Puszkarewicz, a o tym jak się wykonuje weselny Korowaj i o tradycjach z nim związanych opowiadała Pani Helena Datczuk Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego.

Więcej informacji:
- Druga edycja - 2024
- Pierwsza edycja - 2023

Letnik Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego "AB-BA"

Po 20 latach do ośrodka wróciło stowarzyszenie Ab-ba i zorganizowało obóz dla dzieci. Odbył się on w dniach 29 czerwca-5 lipca 2024. Wzięło w nim udział 25 osób. Wstępnie zainteresowana była również białostocka parafia św. Jerzego, która ostatecznie zrezygnowała i zrobiła półkolonie na parafii.

- Więcej informacji

Podsumowanie międzynarodowego obozu Suprasl 2024

Spotkanie ewaluacyjne, odbyło się w dniach 19-21 sierpnia. Zostało ono zorganizowane przez Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z Suprasl: A World Fellowship of Orthodox Youth, Stowarzyszenie Ośrodek Białowieża i innymi prawosławnymi organizacjami działającymi na rzecz młodzieży w kraju i zagranicą. Datę spotkania wybraliśmy nieprzypadkowo, tak by 26 uczestników z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Polski, Irlandii, Grecji, Rosji, Finlandii i USA mogło wziąć również udział w święcie Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce i uroczystościach związanych ze 100-leciem autokefalii PAKP.

Główne punkty programu dotyczyły podsumowania lipcowego spotkania „Suprasl 2024” oraz dyskusji nad sytuacją pracy z młodzieżą na całym świecie. Uczestnicy mieli okazję podzielić się tym, czym się obecnie zajmują i wspólnie zaplanować przyszłe projekty i inicjatywy. W tych najważniejszych dyskusjach, dzięki hybrydowemu modelowi dyskusji (na żywo i online), wzięli udział również przedstawiciele partnerskich organizacji z Rumunii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Litwy i Libanu, którzy nie mogli przyjechać do Polski do Białowieży. W spotkaniu wziął również udział Larry Angier, zawodowy fotograf, członek Serbskiego Kościoła Prawosławnego św. Sawy w Jackson w Kalifornii, nagradzany członek społeczności OrthPhoto. Poprowadził on warsztaty fotograficzne, dzieląc się zarówno swoimi zdjęciami, jak i wskazówkami i technikami wykorzystania fotografii jako narzędzia do dzielenia się Ewangelią Chrystusa. Larry opowiedział także o historii wspólnoty św. Sawy, jednej z najstarszych wspólnot prawosławnych w Stanach Zjednoczonych. Drugiego dnia spotkania zorganizowaliśmy także warsztaty kulinarne z Krzysztofem Tarasiukiem, aktorem Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, wieloletnim liderem obozowym oraz stałym współpracownikiem stowarzyszenia OrthNet. Ostatniego dnia spotkania uczestnicy wyruszyli o 4:30 rano na wędrówkę przez las objęty ścisłą ochroną, by dzięki przewodnikom: Ewie Natalii Moroz-Keczyńskiej i Andrzejowi Keczyńskiemu, doświadczyć piękna stworzenia Bożego w wyjątkowym miejscu i omówić obowiązki prawosławnych chrześcijan w zakresie dbania o środowisko. Jednymi z najważniejszych wydarzeń były też wieczory przy ognisku, kiedy młodzież mogła dzielić się swoją kulturą poprzez śpiew i opowiadanie historii. Projekt finansowany jest z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”.

-
Więcej informacji

Obchody XX-lat Stowarzyszenia OrthNet

19 sierpnia Stowarzyszenie OrthNet zaprosiło wszystkich zainteresowanych do Ośrodka w Białowieży, aby w luźnej atmosferze kontynuować jubileuszowe spotkanie (pierwsza część odbyła się na Św. Górze Grabarce). Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy szereg atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wieczór zakończyło ognisko połączone z koncertem i wspólnym śpiewaniem. które ze względu na pogodę częściowo musiało się przenieść do budynków ośrodka.

Spotkanie poobozowe obozu roboczego na Grabarce

Po kilku latach przerwy na teren ośrodka powróciły spotkania poobozowe organizowane przez Zarząd Centralny Bractwa dla młodzieży pomagającej organizować uroczystości świąteczne na Grabarce. Spotkanie odbyło się w pierwszy weekend września. Organizacją spotkania zajęła się Aleksandra Rogoza

Rozpoczęcie roku harcerskiego 2024/2025

Udostępniliśmy teren ośrodka dla 50 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „NIKA” im. św. Jerzego na zorganizowanie ogniska i spotkania.

Statut stowarzyszenia

Pełna wersja statusu